Tower T17190 Dual Layer Air Fryer - 11L Capacity
SAVE £50
Now
£99.99
Was
£149.99
Save
£50.00
Call 01732 456247 for availability
- Product Dimensions43.3cm x 26.3cm x 46.5cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5056784508749
SAVE £50
Tower T17190 Dual Layer Air Fryer - 11L Capacity
| Manufacturer | TOWER |
|---|---|
| GTIN | 5056784508749 |
| Model Number | T17190 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Air Fryers |
| Width | 26.3 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 43.3 cm |
| Product Dimensions | 43.3cm x 26.3cm x 46.5cm |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Depth | 46.5 cm |
| Cord Length | 0.8 m |
| Cool Wall Exterior | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Accessories | Accessories: x2 Grill Plates x2 Cooking Racks |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Shipping Width | 31 cm |
| Shipping Weight | 11.09 kg |
| Shipping Height | 50.5 cm |
| Shipping Depth | 52.5 cm |
| Warranty Information | registration requiredmust be registered within 28 days of purchase via https://www.registermywarranty.co.uk |
| Features | 11L Capacity ? Prepare meals for all at once, Six Cooking Modes ? Enjoy versatile meal options, Smart Finish ? Ensures dishes are ready together, Rapid Air Circulation ? Crispy meals with less oil |
| Capacity | 11 L |
| Material | Composite |
| Portions | 10 |
| Product Type | Air Fryer |
| Removable Basket | Yes |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | 11L Capacity ? Prepare meals for all at once |
| Key Feature 3 | Smart Finish ? Ensures dishes are ready together |
| Key Feature 2 | Six Cooking Modes ? Enjoy versatile meal options |
| Key Feature 4 | Rapid Air Circulation ? Crispy meals with less oil |
| Weight | 8.01 kg |
| Timer | 60 |
| Non-stick basket | Yes |
| Is Soft Bundle | No |
