TCL 65C8K-UK 55" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV
£1,199.00
Available from 20th May 2026
- Energy RatingD
- Product Dimensions86cm x 143.4cm x 36.8cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5901292526085
TCL 65C8K-UK 65' 4K Ultra HD QD-Mini LED TV
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292526085 |
| Model Number | 65C8K-UK |
| Energy Rating | D |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 143.4 cm |
| Height | 86 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 mm |
| Product Dimensions | 86cm x 143.4cm x 36.8cm |
| Depth | 36.8 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Shipping Width | 164.5 cm |
| Shipping Weight | 30.6 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Shipping Depth | 16.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| HDMI | Yes |
| Features | QD-Mini LED Screen ? Delivers vibrant colours instantly, DOLBY ATMOS & DTS:X Sound ? Creates immersive audio depth, TSR AiPQ Processor ? Boosts picture and sound intelligently, 144Hz Refresh Rate ? Ensures smooth and fluid visuals |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Product Type | TV |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | QD-Mini LED Screen ? Delivers vibrant colours instantly |
| Key Feature 3 | TSR AiPQ Processor ? Boosts picture and sound intelligently |
| Key Feature 2 | DOLBY ATMOS & DTS:X Sound ? Creates immersive audio depth |
| Key Feature 4 | 144Hz Refresh Rate ? Ensures smooth and fluid visuals |
| USB | Yes |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 23.1 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Operating System | |
| Is Soft Bundle | No |

