Sony PSLX5BT.CEK Bluetooth Turntable with Auto Playback
£399.00
Available from 20th May 2026
- Product Dimensions11.8cm x 43cm x 36.7cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN4548736172197
Sony PSLX5BT.CEK Wireless Bluetooth Turntable with Auto Playback - Premium cartridge + Stylus - Pure
| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736172197 |
| Model Number | PSLX5BT.CEK |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Turntables |
| Width | 43 cm |
| Height | 11.8 cm |
| Product Dimensions | 11.8cm x 43cm x 36.7cm |
| Depth | 36.7 cm |
| Additional Information | 80% of the packaging made from recycled materials |
| Audio Formats | Qualcomm aptX, Qualcomm aptX adaptive, SBC |
| Shipping Width | 43 cm |
| Shipping Weight | 5.8 kg |
| Shipping Height | 20 cm |
| Shipping Depth | 51.5 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Features | Fully automatic belt-drive ? Guarantees seamless vinyl play, Adjustable gain switch ? Customises audio output perfectly, Bluetooth with aptX support ? Delivers crisp wireless sound, Vibration-resistant cabinet ? Enhances pure audio clarity |
| Interfaces/Ports | audio output jack |
| Bluetooth | Yes |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Turntable |
| Colour | Pure Black |
| Key Feature 1 | Fully automatic belt-drive ? Guarantees seamless vinyl play |
| Key Feature 3 | Bluetooth with aptX support ? Delivers crisp wireless sound |
| Key Feature 2 | Adjustable gain switch ? Customises audio output perfectly |
| Key Feature 4 | Vibration-resistant cabinet ? Enhances pure audio clarity |
| Weight | 3.6 kg |
| Is Soft Bundle | No |

