Sony K85XR90PU 85" 4K BRAVIA 9 QLED HDR Google TV
This product is no long available
  • Energy RatingD
  • Product Dimensions109.7cm x 188.8cm x 45.7cm
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth45.7 cm
  • Digital TunerYes
  • DLNA CertifiedNo
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120HZ
  • FeaturesQLED Mini LED technology, Incredible cinema sound, Smart features
  • HDMIYes
  • HeadphoneNo
  • Height109.7 cm
  • Key Feature 1QLED Mini LED technology
  • Key Feature 2Incredible cinema sound
  • Key Feature 3Smart features
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Product Range80 inch plus QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
  • Screen Size85 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth22.6 cm
  • Shipping Height123.3 cm
  • Shipping Weight63 kg
  • Shipping Width200.6 cm
  • Smart TVYes
  • SpeakersOn the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • USBYes
  • VA & Streaming AppsAlexa, Google Assistant, Google Play Store, Siri
  • Weight55.7 kg
  • Width188.8 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736159617
Euronics
The Sony K85XR90PU 85" 4K BRAVIA 9 QLED HDR Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features.
Key features include:
  • 85" screen size for an immersive viewing experience
  • 4K resolution for crystal-clear picture quality
  • QLED technology for vibrant colors and deep blacks
  • HDR support for enhanced contrast and brightness
  • Google TV platform for easy access to streaming services and apps
More Information
Manufacturer Sony
GTIN 4548736159617
Model Number K85XR90PU
Energy Rating D
Colour Group Black
Width 188.8 cm
Height 109.7 cm
Digital Tuner Yes
DLNA Certified No
Depth 45.7 cm
Backlight Technology QLED
Aspect Ratio 16:09
Shipping Width 200.6 cm
Shipping Weight 63 kg
Shipping Height 123.3 cm
Screen Size 85 in
Screen Technology QLED
Shipping Depth 22.6 cm
Smart TV Yes
Wireless LAN Yes
Standard Refresh Rate 100Hz
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Bluetooth Yes
Headphone No
Maximum Resolution 3840 x 2160
Product Category Group CE
Product Type TV