Sony K75XR90PU 75" 4K QLED TV
This product is no long available
  • Energy RatingD
  • Product Dimensions97.2cm x 166.7cm x 39.7cm
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth39.7 cm
  • DLNA CertifiedNo
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120HZ
  • FeaturesQLED Mini LED technology, Incredible cinema sound, Smart features
  • HDMIYes
  • HeadphoneNo
  • Height97.2 cm
  • Key Feature 1QLED Mini LED technology
  • Key Feature 2Incredible cinema sound
  • Key Feature 3 Smart features
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Product Range75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
  • Screen Size75 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth20 cm
  • Shipping Height110.5 cm
  • Shipping Weight56 kg
  • Shipping Width178.8 cm
  • Smart TVYes
  • SpeakersOn the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen!
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • USBYes
  • VA & Streaming AppsAlexa, Google Assistant, Google Play Store, Siri
  • Weight45 kg
  • Width166.7 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736159631
Price Saving SAVE
Euronics
The Sony K75XR90PU 75" 4K QLED TV offers an immersive viewing experience with its stunning picture quality and advanced features. With a 4K resolution and QLED technology, this TV delivers vibrant colors, deep blacks, and sharp details for an exceptional visual experience. The Triluminos display enhances the color accuracy and provides a wider color spectrum, making every scene come to life.
Key features of the Sony K75XR90PU 75" 4K QLED TV include:
  • 4K resolution for sharp and detailed images
  • QLED technology for vibrant colors and deep blacks
  • Triluminos display for enhanced color accuracy
  • X1 Ultimate processor for smooth performance
  • Acoustic Multi-Audio system for immersive sound quality
  • Android TV for access to apps, games, and streaming services
More Information
Manufacturer Sony
GTIN 4548736159631
Model Number K75XR90PU
Energy Rating D
Colour Group Black
Width 166.7 cm
Height 97.2 cm
DLNA Certified No
Depth 39.7 cm
Backlight Technology QLED
Aspect Ratio 16:09
Shipping Width 178.8 cm
Shipping Weight 56 kg
Shipping Height 110.5 cm
Screen Size 75 in
Screen Technology QLED
Shipping Depth 20 cm
Smart TV Yes
Wireless LAN Yes
Standard Refresh Rate 100Hz
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Bluetooth Yes
Headphone No
Maximum Resolution 3840 x 2160
Product Category Group CE
Product Type TV