Sony K65XR8AU 65" 4K OLED HDR Google TV
This product is no long available
  • Energy RatingE
  • Product Dimensions85.5cm x 144.2cm x 24.8cm
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth24.8 cm
  • Depth with Stand24.8 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120Hz
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
  • Height85.5 cm
  • Height with Stand90.9 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 14K OLED Display - Immersive depth and colour
  • Key Feature 2Built-in Google TV - Seamlessly stream apps
  • Key Feature 3HDMI 2.1 Technology - Optimised gaming visuals
  • Key Feature 4Versatile 4-way stand - Adapts to any space
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Product Range65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth18.4 cm
  • Shipping Height95.1 cm
  • Shipping Weight31 kg
  • Shipping Width160.3 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersAcoustic Surface Audio+ (Actuator x 2 / Subwoofer x 1)
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300mm
  • WebcamYes
  • Weight31 kg
  • Width144.2 cm
  • Width with Stand144.2 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736174894
The Sony K65XR8AU 65" 4K OLED HDR Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features to enhance your viewing experience. With its OLED display technology, you can enjoy deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast levels for a truly immersive visual experience. The Google TV platform allows you to easily access your favorite streaming services, apps, and content with just the sound of your voice thanks to the built-in Google Assistant.
  • 65" OLED display for stunning picture quality
  • 4K resolution for crisp, clear images
  • HDR technology for enhanced contrast and color accuracy
  • Google TV platform for easy access to streaming services and apps
  • Built-in Google Assistant for voice control
  • Sleek and modern design to complement any living space
More Information
Manufacturer Sony
GTIN 4548736174894
Model Number K65XR8AU
Energy Rating E
Colour Group Black
Width 144.2 cm
Height 85.5 cm
Vesa Mount Size 300 x 300mm
Depth with Stand 24.8 cm
Digital Tuner Yes
Depth 24.8 cm
Backlight Technology OLED
Aspect Ratio 16:09
Shipping Width 160.3 cm
Shipping Weight 31 kg
Shipping Height 95.1 cm
Screen Technology OLED
Shipping Depth 18.4 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Standard Refresh Rate 100Hz
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Bluetooth Yes
Maximum Resolution 3840 x 2160
Horizontal Viewing Angle 178
Height with Stand 90.9 cm
Product Category Group CE
Product Type TV