Siemens KU21WAHG0G Wine Cooler
SAVE £550.99
Now
£1,399.00
Was
£1,949.99
Save
£550.99
Available from 26th May 2026
- ColourGlass door with
- Energy RatingG
- Product Dimensions81.8cm x 59.8cm x 58.1cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242003878378
SAVE £550.99
Siemens KU21WAHG0G Wine Cooler
| Manufacturer | Siemens |
|---|---|
| GTIN | 4242003878378 |
| Colour | Glass door with |
| Model Number | KU21WAHG0G |
| Energy Rating | G |
| Product Range | Integrated Wine Coolers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 81.8 cm |
| Electrical connection rating | 60 W |
| Length of electrical supply cord | 230.0 cm |
| Height of the product | 818 mm |
| Width of the product | 598 mm |
| Depth of the product | 581 mm |
| Height of the packed product | 900 mm |
| Width of the packed product | 640 mm |
| Depth of the packed product | 700 mm |
| Net weight | 41.0 kg |
| Gross weight | 49.0 kg |
| USP information 1 | <strong>The glassDoor series brings effortless elegance to your kitchen.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Oak shelves: exuding class, while taking caring of your wine.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Enjoy your wine at the perfect temperature – with adjustable temperature.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Storage space for exceptional wine collections – capacity max. 44 bottles.</strong> |
| USP information 5 | <strong>Two separately controlled temperature zones for optimal wine storage – dual temperature zones.</strong> |
| Construction type | Built-in |
| Installation type | Built-under |
| Door hinge | Right reversible |
| Interior light | Yes |
| Product Image | MCSA03180452_J4664_2534511_KU21WAHG0_STP_open_def.jpg |
| Number of compressors | 1 |
| Depth with open door 90 degree | 1156 mm |
| Capacity of 75 cl bottles | 44 |
| Total volume of the product | 120 l |
| Average annual energy consumption in kilowatt hour per year 2017/1369 | 130 kWh/a |
| Recommended Temperature | 12 °C |
| Defrosting Type | Automatic |
| Compartment Volume | 70.0 |
| Energy Efficiency Class for Light Regulation 2019/1805) | F |
| Number of shelves | 5 |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Number of adjustable shelves | 0 |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.8cm x 58.1cm |
| Depth | 58.1 cm |
| Additional Information | Optical and acoustical door open warning system, Interior ventilator, Door aperture angle 115°, Annual Energy Consumption: 130 kWh/a, 5 PC bottle shelves for 0,75 l |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Warranty Information | to register the warranty, please call 0800 519 2116 |
| Features | Adjustable temperature, Dual temperature zone, Holds 44 bottles |
| Installation Type | Built In |
| Climate Class | SN/ST |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Wine Cooler |
| Reversible Doors | Yes |
| Key Feature 1 | Adjustable temperature |
| Key Feature 3 | Holds 44 bottles |
| Key Feature 2 | Dual temperature zone |
| Weight | 41 kg |
| Noise Level | 38 dB |
| Net Total Capacity | 120 L |
| Is Soft Bundle | No |


