Shark HD701UK SpeedStyle Pro Hair Dryer Black 100°C
£139.99
Call 01732 456247 for availability
- Product Dimensions20.1cm x 4.8cm x 16.5cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356359412
Shark HD701UK SpeedStyle Pro Hair Dryer Black 100°C
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356359412 |
| Model Number | HD701UK |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Hair Dryers |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 20.1 cm |
| Product Dimensions | 20.1cm x 4.8cm x 16.5cm |
| Depth | 16.5 cm |
| Cord Length | 2.4 m |
| Additional Information | Designed For Less Frizz*: Built-in ionising technology for smooth, healthy-looking hair., Max temp: 100 degree celcius, Max heat settings: 5 |
| Application/Usage | Hair Drying and Styling |
| Shipping Width | 18 cm |
| Shipping Weight | 1.32 kg |
| Shipping Height | 10.8 cm |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register guarantee |
| Features | Concentrator Nozzle ? Targets and smooths each strand, High-Speed Airflow ? Dries hair quickly without damage, Scalp Shield Mode ? Protects new hair growth, Ionising Technology ? Reduces frizz for sleek results |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Hair Dryer |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Concentrator Nozzle ? Targets and smooths each strand |
| Key Feature 3 | Scalp Shield Mode ? Protects new hair growth |
| Key Feature 2 | High-Speed Airflow ? Dries hair quickly without damage |
| Key Feature 4 | Ionising Technology ? Reduces frizz for sleek results |
| Number of Speed Settings | 3 |
| Weight | 0.75 kg |
| Is Soft Bundle | No |
