Sensis DWF0110SLEW Dishwasher - White - 10 Place Settings
SAVE £30
Now
£299.99
Was
£329.99
Save
£30.00
Available from 20th May 2026
- Energy RatingE
- Product Dimensions85cm x 44.8cm x 59.8cm
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN5056795900020
SAVE £30
Upgrade your kitchen with the Sensis DWF0110SLEW Slimline Dishwasher in a sleek white finish. This compact and efficient dishwasher is perfect for small spaces, delivering powerful cleaning performance with multiple wash programs to suit your needs. Say goodbye to hand washing dishes and hello to convenience with this stylish and reliable appliance.
| Manufacturer | Sensis |
|---|---|
| GTIN | 5056795900020 |
| Model Number | DWF0110SLEW |
| Energy Rating | E |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Slimline Dishwashers |
| Width | 44.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 44.8cm x 59.8cm |
| Depth | 59.8 cm |
| Control Type | Button |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Adjustable upper basket 5cm, Drying Technology: Super Active, with larger condenser channels |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Height | 89.1 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Water Protect System | Yes |
| Water Consumption | 11 L |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Half Load Supported | Yes |
| Features | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet, Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria, Aqua Zone ? Eco wash, full performance, Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Drying Technology | Super Active |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet |
| Key Feature 3 | Aqua Zone ? Eco wash, full performance |
| Key Feature 2 | Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria |
| Key Feature 4 | Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Programmes | Super 50' 65°C, Intensive 117' 65°C, Hygiene 124' 70°C, Eco 198' 50°C, Quick 30' 40°C |
| Weight | 40 kg |
| Noise Level | 47 dB |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Is Soft Bundle | No |

