Samsung WW10FG5U34ABEU 10kg 1400 Spin Washing Machine
£429.99
Call 01732 456247 for availability
- Energy RatingA
- Product Dimensions85cm x 60cm x 57.5cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806097804673
Samsung WW10FG5U34ABEU 10kg 1400 Spin Washing Machine
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097804673 |
| Model Number | WW10FG5U34ABEU |
| Energy Rating | A |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Smart App Control | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 57.5cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Spin Speed | 1400 |
| Stackable | Yes |
| Features | 10kg Capacity ? Handles large laundry loads easily, 1400 rpm Spin Speed ? Reduces drying time effectively, Black Finish ? Adds modern style to any laundry space, User-Friendly Controls ? Simplify your washing routine |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | 10kg Capacity ? Handles large laundry loads easily |
| Key Feature 3 | Black Finish ? Adds modern style to any laundry space |
| Key Feature 2 | 1400 rpm Spin Speed ? Reduces drying time effectively |
| Key Feature 4 | User-Friendly Controls ? Simplify your washing routine |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 68 kg |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Is Soft Bundle | No |

