Samsung QE75LS03FWUXXU 75" Neo QLED The Frame Pro TV
This product is no long available
  • Energy RatingG
  • Product Dimensions96.54cm x 168.53cm x 2.69cm
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth2.69 cm
  • Depth with Stand31.98 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesModern Frame Design & Bezel, Matte Display, Art Mode
  • HDMIYes
  • Height96.54 cm
  • Height with Stand99.53 cm
  • Key Feature 1Modern Frame Design & Bezel
  • Key Feature 2Matte Display
  • Key Feature 3Art Mode
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports5.0
  • Number of USB Ports3.0
  • Product Range75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size75 in
  • Screen TechnologyNeo QLED
  • Shipping Depth17.1 cm
  • Shipping Height108.2 cm
  • Shipping Weight40.5 kg
  • Shipping Width183.4 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.0.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • TV ServicesYes
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 400mm
  • Weight30.7 kg
  • Width168.53 cm
  • Width with Stand168.53 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097124306
Price Saving SAVE
The Samsung QE75LS03FWUXXU 75" Neo QLED The Frame Pro TV is a top-of-the-line television that combines stunning picture quality with a sleek design. This TV features Samsung's innovative Neo QLED technology, which delivers brighter colors, deeper blacks, and enhanced contrast for a truly immersive viewing experience.
Key features of the Samsung QE75LS03FWUXXU 75" Neo QLED The Frame Pro TV include:
  • Neo QLED technology for enhanced picture quality
  • Art Mode for displaying artwork when not in use
  • Quantum Processor 4K for optimized picture and sound
  • Sleek design that blends seamlessly into any home decor
  • Multiple voice assistants for hands-free control
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097124306
Model Number QE75LS03FWUXXU
Energy Rating G
Colour Group Black
Width 168.53 cm
Height 96.54 cm
Vesa Mount Size 400 x 400mm
Depth with Stand 31.98 cm
Digital Tuner Yes
Depth 2.69 cm
Backlight Technology QLED
Aspect Ratio 16:09
Shipping Width 183.4 cm
Shipping Weight 40.5 kg
Shipping Height 108.2 cm
Speakers 2.0.2CH
Screen Size 75 in
Screen Technology Neo QLED
Shipping Depth 17.1 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Standard Refresh Rate 100Hz
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Bluetooth Yes
Maximum Resolution 4K
Height with Stand 99.53 cm
Product Category Group CE
Product Type TV
RMS Output Power 40W