Ninja FB245UKWH FrostVault 42L Wheeled Cooler White
£279.99
Call 01732 456247 for availability
- Product Dimensions48cm x 44.1cm x 72.6cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356312486
Ninja FB245UKWH FrostVault 42L Wheeled Cooler White
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356312486 |
| Model Number | FB245UKWH |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Larder Fridges |
| Width | 44.1 cm |
| Height | 48 cm |
| Product Dimensions | 48cm x 44.1cm x 72.6cm |
| Depth | 72.6 cm |
| Additional Information | Heavy-duty construction, carry handles, premium latch & lockable lid |
| Shipping Width | 49 cm |
| Shipping Weight | 17.5 kg |
| Shipping Height | 49.5 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Features | 42L capacity ? Provides generous storage space, Dry zone compartment ? Keeps items protected and dry, Wheeled design ? Eases transport over varied terrain, Cloud white finish ? Stylish and easy to clean |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cooler Box |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | 42L capacity ? Provides generous storage space |
| Key Feature 3 | Wheeled design ? Eases transport over varied terrain |
| Key Feature 2 | Dry zone compartment ? Keeps items protected and dry |
| Key Feature 4 | Cloud white finish ? Stylish and easy to clean |
| Weight | 13.7 kg |
| Is Soft Bundle | No |
