Ninja BN500UK 1000W Compact Motorised Blender Grey
£99.99
Available from 20th May 2026
- Product Dimensions38.5cm x 16.5cm x 17cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN622356235013
Ninja BN500UK Motorised Compact Blender with Auto-iQ ? Dark Grey
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356235013 |
| Model Number | BN500UK |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Blenders |
| Width | 16.5 cm |
| Height | 38.5 cm |
| Product Dimensions | 38.5cm x 16.5cm x 17cm |
| Depth | 17 cm |
| Control Type | Button |
| Additional Information | Dishwasher safe: Enjoy easy dishwasher cleaning of blades, cup and lid Includes: 1000-watt motor base, 1x 700ml* cup with lid, Pro Extractor Blades & Recipe Guide. 2-year guarantee: Upon registration with Ninja. |
| Shipping Width | 22.5 cm |
| Shipping Weight | 3.7 kg |
| Shipping Height | 26.8 cm |
| Shipping Depth | 30.1 cm |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Features | Auto-iQ Technology ? Hands-free blending control, 1000W Motor Power ? Crushes ice effortlessly, Single-serve Cup ? Perfect for quick smoothies, Dishwasher Safe ? Simplifies cleanup after use |
| Product Type | Motorised / Compact Blender |
| Colour | Dark Grey |
| Key Feature 1 | Auto-iQ Technology ? Hands-free blending control |
| Key Feature 3 | Single-serve Cup ? Perfect for quick smoothies |
| Key Feature 2 | 1000W Motor Power ? Crushes ice effortlessly |
| Key Feature 4 | Dishwasher Safe ? Simplifies cleanup after use |
| Number of Speed Settings | 1 |
| Weight | 2.51 kg |
| Is Soft Bundle | No |
