Morphy Richards 243021 Cassini 4-Slice Toaster Outer Space - Blue
£79.99
Available from 20th May 2026
- Product Dimensions29.7cm x 31.7cm x 20.6cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5056765400253
The Morphy Richards 243021 Cassini 4-Slice Toaster in Outer Space Blue is the perfect addition to any kitchen. With its sleek design and vibrant color, this toaster not only looks great on your countertop but also provides top-notch functionality.
Key features include:
- Four-slice capacity, perfect for families or busy mornings
- Variable browning control allows you to customize your toast to your preferred level of crispiness
- Defrost and reheat functions for added convenience
- Removable crumb tray makes cleaning a breeze
- High-lift feature ensures you can easily retrieve smaller items without burning your fingers
| Manufacturer | Morphy Richards |
|---|---|
| GTIN | 5056765400253 |
| Model Number | 243021 |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | 4 Slice Toasters |
| Width | 31.7 cm |
| Height | 29.7 cm |
| Product Dimensions | 29.7cm x 31.7cm x 20.6cm |
| Depth | 20.6 cm |
| Crumb Tray | Yes |
| Shipping Width | 34.1 cm |
| Shipping Weight | 3.4 kg |
| Shipping Height | 24 cm |
| Shipping Depth | 35.8 cm |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Toaster |
| Colour | Blue |
| Key Feature 1 | 4-Slice Design - Ideal for busy households, easily toast up to four slices at once |
| Key Feature 3 | Removable Crumb Tray - Quick and effortless clean up as well as tidy kitchen surfaces thanks to the removable crumb tray |
| Key Feature 2 | Variable Browning Controls - Perfect for varied toasting opinions, adjust separate browning controls for the left and right side of the toaster |
| Key Feature 4 | Illuminated Control Buttons - Adding a stylish touch, the illuminated buttons deliver easy visibility in low light. |
| Number of Slices | 4.0 |
| Weight | 2.46 kg |
| Is Soft Bundle | No |

