Experience stunning picture quality and advanced smart features with the LG OLED48B56LA.AEK OLED AI B5 48" 4K Smart TV. This sleek and stylish TV delivers vibrant colors, deep blacks, and sharp details thanks to its OLED display technology. With AI ThinQ, you can control your TV with voice commands and access a wide range of streaming services and apps.
  • 48" OLED display for vibrant colors and deep blacks
  • 4K resolution for crystal-clear image quality
  • AI ThinQ for voice control and access to streaming services
  • Dolby Vision and Dolby Atmos for immersive audio and visual experience
  • webOS smart platform for easy navigation and content discovery
More Information
Manufacturer LG
GTIN 8806096353783
Model Number OLED48B56LA.AEK
Energy Rating G
Product Range 43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions
Width 107 cm
Height 68.4 cm
Vesa Mount Size 300 x 200
Product Dimensions 68.4cm x 107cm x 23.5cm
Depth with Stand 23.5 cm
Digital Tuner Yes
Depth 23.5 cm
Aspect Ratio 16:09
Shipping Weight 14.5 kg
Shipping Height 73.5 cm
Speakers 1
Screen Size 48 in
Screen Technology 4K OLED
Shipping Depth 15.2 cm
Smart TV Yes
Standard Refresh Rate 120Hz Native
HDMI Version 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port))
HDMI Yes
Electronic Program Guide Yes
Bluetooth Yes
Maximum Resolution 4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
Height with Stand 68.4 cm
Product Category Group CE
Product Type TV
RMS Output Power 20W