LG MS2082F 700W 20L Microwave Oven in Black
SAVE £15
Now
£69.00
Was
£84.00
Save
£15.00
Available from 20th May 2026
- Product Dimensions25.8cm x 43.9cm x 33.9cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806096596098
SAVE £15
LG MS2082F 700W 20L Microwave Oven in Black
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096596098 |
| Model Number | MS2082F |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 43.9 cm |
| Height | 25.8 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 25.8cm x 43.9cm x 33.9cm |
| Depth | 33.9 cm |
| Control Type | Knob Control |
| Accessories | Glass Tray, Rotate Ring, Rotate Shaft |
| Shipping Width | 48.8 cm |
| Shipping Height | 29.1 cm |
| Shipping Depth | 38 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Functions | Defrost Cooking Mode, Completion Beeper, Time Setting |
| Features | Glass-front door ? stylish and simple to clean, Dual dials offer easy power and time settings, Precise defrost ensures even thawing fast, Bright LED lamp for clear visibility while cooking |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Power | 700 W |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave Oven |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Glass-front door ? stylish and simple to clean |
| Key Feature 3 | Precise defrost ensures even thawing fast |
| Key Feature 2 | Dual dials offer easy power and time settings |
| Key Feature 4 | Bright LED lamp for clear visibility while cooking |
| Turntable Diameter | 25.5 cm |
| Weight | 9.6 kg |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Is Soft Bundle | No |

