LG GSXE91EVAD 91.3cm Frost Free Fridge Freezer
£2,099.00
Call 01732 456247 for availability
- Energy RatingD
- Product Dimensions179cm x 91.3cm x 73.5cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806096071922
LG GSXE91EVAD American Fridge Freezer
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096071922 |
| Model Number | GSXE91EVAD |
| Energy Rating | D |
| Colour Group | Black |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.3 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 179 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 179cm x 91.3cm x 73.5cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 73.5 cm |
| Additional Information | The Smart Inverter Compressor checks actual demand and supplies optimum amounts of cooling |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Shipping Width | 96.8 cm |
| Shipping Weight | 148.8 kg |
| Shipping Height | 189.1 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Split | 50/50 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Features | InstaView ? Quick access to your food, Door-in-Door ? Reduces cold air loss, Linear Cooling ? Keeps food fresher longer, Smart Inverter ? Energy-efficient cooling power |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Climate Class | T |
| Child Lock | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Colour | Essence Black Steel |
| Key Feature 1 | InstaView ? Quick access to your food |
| Key Feature 3 | Linear Cooling ? Keeps food fresher longer |
| Key Feature 2 | Door-in-Door ? Reduces cold air loss |
| Key Feature 4 | Smart Inverter ? Energy-efficient cooling power |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 139 kg |
| Thermostat Available | Yes |
| Net Freezer Capacity | 221 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 407 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 628 L |
| Is Soft Bundle | No |


