LG GMF960EV4E 91.4cm Frost Free Fridge Freezer
£1,299.00
Call 01732 456247 for availability
- Energy RatingE
- Product Dimensions179.2cm x 91.4cm x 72.9cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806096458693
LG GMF960EV4E 91.4cm 50/50 Frost Free American Fridge Freezer - Essence Black Steel
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096458693 |
| Model Number | GMF960EV4E |
| Energy Rating | E |
| Colour Group | Black |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 179.2 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 179.2cm x 91.4cm x 72.9cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 72.9 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Linear Compressor, Control remotely with LG ThinQ. AI Smart Learner modifies the operation on your unique use |
| Defrost Type | Frost Free |
| Shipping Width | 97.2 cm |
| Shipping Weight | 144 kg |
| Shipping Height | 188.1 cm |
| Shipping Depth | 77 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Dispenser | Yes |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Split | 50/50 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Features | DoorCooling? ? Ensures consistent cooling, Linear Cooling ? Maintains food freshness, FRESHBalancer ? Optimal humidity control, Pure N Fresh ? Eliminates fridge odours |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Climate Class | T |
| Child Lock | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Plumbed | Yes |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Colour | Essence Black Steel |
| Key Feature 1 | DoorCooling? ? Ensures consistent cooling |
| Key Feature 3 | FRESHBalancer ? Optimal humidity control |
| Key Feature 2 | Linear Cooling ? Maintains food freshness |
| Key Feature 4 | Pure N Fresh ? Eliminates fridge odours |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 134 kg |
| Thermostat Available | Yes |
| Net Freezer Capacity | 384 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Number of Freezer Baskets | 6 |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 261 L |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Net Total Capacity | 637 L |
| Is Soft Bundle | No |


