LG GBBSJ10DPY Total No Frost Fridge Freezer
£499.00
Call 01732 456247 for availability
- Energy RatingD
- Product Dimensions186cm x 59.5cm x 67.4cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806096559222
LG GBBSJ10DPY Total No Frost Fridge Freezer
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096559222 |
| Model Number | GBBSJ10DPY |
| Energy Rating | D |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | I-micom |
| Height | 186 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 186cm x 59.5cm x 67.4cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 67.4 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Smart Inverter |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Shipping Width | 63.4 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Height | 196.5 cm |
| Shipping Depth | 74.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Split | 70/30 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 2 hr |
| Features | DoorCooling? technology - Delivers fast, even cooling, Total No Frost system - Eliminates ice build-up effortlessly, Inverter Compressor - Runs quietly with energy savings, Sleek Prime Silver finish - Elevates modern kitchen style |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Climate Class | T |
| Child Lock | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Colour | Prime Silver |
| Key Feature 1 | DoorCooling? technology - Delivers fast, even cooling |
| Key Feature 3 | Inverter Compressor - Runs quietly with energy savings |
| Key Feature 2 | Total No Frost system - Eliminates ice build-up effortlessly |
| Key Feature 4 | Sleek Prime Silver finish - Elevates modern kitchen style |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 70 kg |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 225 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 333 L |
| Is Soft Bundle | No |


