LG F4Y510GBLN1 10kg Washing Machine with Steam Tech
£549.00
Available from 10th June 2026
- Energy RatingA
- Product Dimensions85cm x 60cm x 62cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN8806084267559
LG F4Y510GBLN1 10kg 1400 Spin Washing Machine - Slate Grey
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806084267559 |
| Model Number | F4Y510GBLN1 |
| Energy Rating | A |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 62cm |
| Depth with Door Open | 110 cm |
| Depth | 62 cm |
| Door Opening Angle | 120° |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Shipping Weight | 73.6 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 52 L |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Warranty Information | registration requiredwithin 90 days from the date of purchase. |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Stackable | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Features | Steam Technology ? Removes allergens for cleaner clothes, TurboWash Quick Cycle ? Wash 5kg in just 39 minutes, AI Direct Drive ? Enhances fabric care by 18%, 6 Motion Drum ? Delivers thorough yet gentle cleaning |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Slate Grey |
| Key Feature 1 | Steam Technology ? Removes allergens for cleaner clothes |
| Key Feature 3 | AI Direct Drive ? Enhances fabric care by 18% |
| Key Feature 2 | TurboWash Quick Cycle ? Wash 5kg in just 39 minutes |
| Key Feature 4 | 6 Motion Drum ? Delivers thorough yet gentle cleaning |
| Weight | 70 kg |
| Noise Level - Washing | 54 dB |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| Is Soft Bundle | No |


