LG 65UA74006LB.AEK 65" 4K Ultra HD Smart TV
SAVE £10
Now
£429.00
Was
£439.00
Save
£10.00
Available from 20th May 2026
- Energy RatingF
- Product Dimensions84.1cm x 145.5cm x 6.79cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806096531075
SAVE £10
The LG 65UA74006LB.AEK 65" 4K Ultra HD Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart functionality. With a large 65" display and 4K Ultra HD resolution, you'll experience crisp, clear images with vibrant colors and deep contrast. The smart TV capabilities allow you to stream your favorite content from popular apps like Netflix, Hulu, and Amazon Prime Video, as well as browse the web and access a variety of other entertainment options.
- 65" display with 4K Ultra HD resolution for stunning picture quality
- Smart TV functionality allows you to stream content from popular apps
- High dynamic range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
- Dolby Atmos audio technology for immersive sound quality
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096531075 |
| Model Number | 65UA74006LB.AEK |
| Energy Rating | F |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.5 cm |
| Height | 84.1 cm |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| Smart App Control | 1 |
| Product Dimensions | 84.1cm x 145.5cm x 6.79cm |
| Depth with Stand | 26.9 cm |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 6.79 cm |
| Additional Information | Energy Saving Mode, Slim design |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Shipping Width | 158 cm |
| Shipping Weight | 22.4 kg |
| Shipping Height | 95 cm |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | LED |
| Shipping Depth | 16.2 cm |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| HDMI Version | 2 |
| HDMI | Yes |
| Features | Stunning 4K Resolution ? Enjoy lifelike images, Smart 4K Upscaling ? Elevates all content quality, FILMMAKER Mode ? Authentically captures directors' vision, HDR Support ? Wider colours for an enhanced experience |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3,840 x 2,160 |
| Height with Stand | 90.4 cm |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Colour | Ashed Blue |
| Key Feature 1 | Stunning 4K Resolution ? Enjoy lifelike images |
| Key Feature 3 | FILMMAKER Mode ? Authentically captures directors' vision |
| Key Feature 2 | Smart 4K Upscaling ? Elevates all content quality |
| Key Feature 4 | HDR Support ? Wider colours for an enhanced experience |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| TV Services | Catch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more |
| Width with Stand | 145.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.5 kg |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Operating System | webOS |
| Is Soft Bundle | No |


