Hotpoint HBD9681ANTSTAIN 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer
£449.00
Available from 28th May 2026
- Energy RatingD
- Product Dimensions84.5cm x 60cm x 60cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645734856
Hotpoint HBD9681ANTSTAIN 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - White
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645734856 |
| Model Number | HBD9681ANTSTAIN |
| Energy Rating | D |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 84.5 cm |
| Drying Efficiency Class | B |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Depth | 60 cm |
| Control Type | Rotary Touch |
| Delay Timer | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 306 kWh |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Water Consumption | 65 L |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Spin Speed | 1400 |
| Features | Anti Stain Tech ? Eliminates stains for easy cleaning, Full Load 45' Programme ? Wash big loads quickly, PetHairCare Steam ? Removes pet hair thoroughly, ColourCare Mode ? Keeps fabrics bright and fresh |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | Anti Stain Tech ? Eliminates stains for easy cleaning |
| Key Feature 3 | PetHairCare Steam ? Removes pet hair thoroughly |
| Key Feature 2 | Full Load 45' Programme ? Wash big loads quickly |
| Key Feature 4 | ColourCare Mode ? Keeps fabrics bright and fresh |
| Weight | 76 kg |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Drying | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Is Soft Bundle | No |

