Hoover HLE H9A2DE HLEH9A2DE 9kg Heat Pump Tumble Dryer
SAVE £20.99
This product is no long available
- Energy RatingA++
- Product Dimensions85cm x 60cm x 60cm
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019034041
SAVE £20.99
Introducing the Hoover HLE H9A2DE HLEH9A2DE 9kg Heat Pump Tumble Dryer, designed to revolutionize your laundry routine. With its advanced heat pump technology, this dryer ensures efficient and gentle drying while reducing energy consumption. Its spacious 9kg capacity allows for larger loads, saving you time and effort. Equipped with innovative features and intelligent programs, this dryer offers precise control over drying settings for optimal results. Discover the perfect blend of performance and convenience with the Hoover HLE H9A2DE HLEH9A2DE 9kg Heat Pump Tumble Dryer.
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019034041 |
| Model Number | HLE H9A2DE |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 149 min |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 197 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Additional Information | Anti- Crease / Rapid Cycles / Start Delay / Wool Cycle / Eco Dry Cycle |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 41.2 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Features | Heat Pump technology, ONE FI WI-Fi remote control, 15 Programmes |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Colour | White |
| Key Feature 1 | Heat Pump technology |
| Key Feature 3 | 15 Programmes |
| Key Feature 2 | ONE FI WI-Fi remote control |
| Programmes | Small /XXL /Eco Cotton / Whites/Dry Mix/Coloured/Shirts/Synthetics/Jeans/Sports/Wool/Anti-Allergy/Pre-Iron/Anti-Odour |
| Weight | 41.2 kg |
| Noise Level | 66 dB |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Is Soft Bundle | No |
| Discontinued Status | expired |

