Bosch WNC254ARGB 10.5kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer Graphite
SAVE £210.99
Now
£999.00
Was
£1,209.99
Save
£210.99
Available from 26th May 2026
- ColourGraphite
- Energy RatingD
- Product Dimensions84.8cm x 59.8cm x 62.2cm
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005349180
SAVE £210.99
Bosch WNC254ARGB Capacity 10.5kg/ 6kg, 1400rpm, i-DOS, Home Connect, Iron Assist, Anti Stain, SpeedP
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005349180 |
| Colour | Graphite |
| Model Number | WNC254ARGB |
| Energy Rating | D |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 84.8 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Electrical connection rating | 2300 W |
| Length of electrical supply cord | 182.0 cm |
| Height of the product | 848 mm |
| Width of the product | 598 mm |
| Depth of the product | 622 mm |
| Height of the packed product | 890 mm |
| Width of the packed product | 675 mm |
| Depth of the packed product | 735 mm |
| Net weight | 84.8 kg |
| Gross weight | 89.0 kg |
| USP information 1 | <strong>Hybrid FlexAir washer dryer technology achieves energy class A for the washing cycle.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Speed Perfect: the ultimate clean, up to 65% faster.</strong> |
| USP information 3 | <strong>i-DOS: automatically measures the right amount of detergent and water.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Iron Assist: the clever steam treatment that smooths dried clothes.</strong> |
| USP information 5 | <strong>AutoDry: automatically dries to your preferred level of dryness.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | The all-in-one laundry solution. Washer dryer with i-DOS automatic dosing and A-rated energy Class to save water, detergent and energy when washing. Auto dose, wash and dry at the touch of a button. |
| Construction type | Free-standing |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Handle |
| Automatic programmes | Yes |
| Interior light | Yes |
| Product Image | 22745650_WNC254ARGB_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1142 mm |
| Cold wash option | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 65 l |
| Spin speed options | Variable |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 washing cycles of eco 40-60 programme | 52 kWh/100 cycles |
| Weighted average percentage of moisture contained in load after eco 40-60 programme | 53.0 |
| Duration of eco 40-60 programme in hours and mins at rated capacity | 4:00 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at quarter capacity | 2:20 |
| Duration of eco 40-60 wash cycle in hours and mins at half capacity | 3:00 |
| Washing efficiency index eco 40-60 programme | 1.031 |
| Spin-drying efficiency class of eco 40-60 programme | B |
| Energy Efficiency Index for the washing cycle | 52.0 |
| Washing Efficiency Class | A |
| Energy Efficiency Class Eco 40-60 programme | A |
| Energy Efficiency Class Wash/Dry cycle | D |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of wash eco 40-60 programme | 0.522 kWh/kg |
| Reverse tumble action | Yes |
| Weighted energy consumption in kWh per 100 full Wash/Dry cycles | 305 kWh/100 cycles |
| Duration of the full wash and dry cycle in hours and mins at rated capacity | 8:20 |
| Duration of the full wash and dry cycle cycle in hours and mins at half capacity | 4:20 |
| Washing efficiency index of the full Wash/Dry cycle | 1.031 |
| Maximum capacity in kg in a Wash/Dry cycle | 6.0 kg |
| Maximum capacity in kg in a wash cycle | 10.5 kg |
| Energy Efficiency Index for the Wash/Dry cycle | 66.4 |
| Energy consumption in kWh per kg per cycle of Wash/Dry eco 40-60 programme | 3.050 kWh/kg/cycle |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Product Dimensions | 84.8cm x 59.8cm x 62.2cm |
| Depth with Door Open | 65.4 cm |
| Depth | 62.2 cm |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Programs: Wool / Hand wash, Drain / Spin, Delicate / Silk, Single Rinse, Eco 40-60, Hygiene Care, Sportswear program, Functions:- Drain, Easy Iron, Single Rinse, Drain/Spin, Extra Rinse, Refresh, Prewash, Memory, Stain automatic, Sportwear |
| Shipping Width | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 89 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Depth | 73.5 cm |
| Washing Performance Class | A |
| Washing Capacity | 10.5 kg |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Features | Hybrid Flex Air ? Delivers energy-saving wash, Wash & Dry 45 ? Quickly refreshes small loads, Speed Perfect ? Accelerates wash time by 65, Auto Dry ? Detects end of drying cycle automatically |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 45 min |
| Colour | Graphite |
| Key Feature 1 | Hybrid Flex Air ? Delivers energy-saving wash |
| Key Feature 3 | Speed Perfect ? Accelerates wash time by 65 |
| Key Feature 2 | Wash & Dry 45 ? Quickly refreshes small loads |
| Key Feature 4 | Auto Dry ? Detects end of drying cycle automatically |
| Weight | 84.8 kg |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Is Soft Bundle | No |


