Bosch SMS6ZCI10G Silver Dishwasher with WiFi 14 Settings
SAVE £40.99
Now
£799.00
Was
£839.99
Save
£40.99
Available from 26th May 2026
- ColourSilver Inox
- Energy RatingB
- Product Dimensions84.5cm x 60cm x 60cm
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005468652
SAVE £40.99
Bosch SMS6ZCI10G PerfectDry Zeolith, 6 programmes, Vario Flex baskets, Vario Drawer, 5 options, 40dB
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005468652 |
| Colour | Silver Inox |
| Model Number | SMS6ZCI10G |
| Energy Rating | B |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Height | 84.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Height of the product | 845 mm |
| Width of the product | 600 mm |
| Depth of the product | 600 mm |
| Height of the packed product | 880 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 53.1 kg |
| Gross weight | 55.0 kg |
| Number of programmes | 6 |
| USP information 1 | <strong>PerfectDry: perfect drying results with low energy consumption, even for hard-to-dry items.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher.</strong> |
| USP information 3 | <strong>VarioFlex-baskets and VarioDrawer: enhanced flexibility options with more space on all levels.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Rackmatic: even more adjustment options and thus maximum flexibility.</strong> |
| USP information 5 | <strong>Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | PerfectDry dishwashers for best drying results with flexible and practical loading solutions for all your different styles of dishes. |
| Construction type | Free-standing |
| Installation type | Free-standing with built under possibility |
| Automatic programmes | Yes |
| Product Image | 23465999_SMS6ZCI10G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1155 mm |
| Half load available | Yes |
| Basket with handle | Bottom basket, Top basket |
| Number of different wash temperatures | 5 |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Drying system | Heat exchanger, Zeolith |
| Communication Technology used | wifi |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 56.5 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Features | PerfectDry ? Ensures energy-saving dry results, SpeedPerfect+ ? Cuts wash times without compromising clean, Rackmatic ? Customise racks for ultimate loading ease, Home Connect ? Control your dishwasher from anywhere |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Colour | Silver |
| Key Feature 1 | PerfectDry ? Ensures energy-saving dry results |
| Key Feature 3 | Rackmatic ? Customise racks for ultimate loading ease |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Cuts wash times without compromising clean |
| Key Feature 4 | Home Connect ? Control your dishwasher from anywhere |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intensive, Short, Night program, Custom program |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 54.6 kg |
| Third Rack Installed | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Is Soft Bundle | No |


