Bosch SMS6TCI02G WiFi Dishwasher Brushed Steel 14 Sets
SAVE £200.99
Now
£899.00
Was
£1,099.99
Save
£200.99
Available from 26th May 2026
- ColourSilver Inox
- Energy RatingA
- Product Dimensions84.5cm x 60cm x 60cm
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005537235
SAVE £200.99
Bosch SMS6TCI02G Intelligent, PerfectDry Zeolith, 8 programmes, Touch control, Max Flex baskets, Var
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005537235 |
| Colour | Silver Inox |
| Model Number | SMS6TCI02G |
| Energy Rating | A |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 54.5 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Features | PerfectDry technology ? Ensures energy-saving spotless drying, IntelligentProgramme ? Customises cycles for impeccable cleaning, Max Flex baskets ? Provides versatile space for diverse dishes, Home Connect system ? Control your dishwasher from anywhere |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Colour | Brushed Steel |
| Key Feature 1 | PerfectDry technology ? Ensures energy-saving spotless drying |
| Key Feature 3 | Max Flex baskets ? Provides versatile space for diverse dishes |
| Key Feature 2 | IntelligentProgramme ? Customises cycles for impeccable cleaning |
| Key Feature 4 | Home Connect system ? Control your dishwasher from anywhere |
| Programmes | Economy, Auto 45-65°C, Intelligent, Intensive, Short, Glass 40°C, Night program, Custom program |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 53.2 kg |
| Noise Level | 42 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Is Soft Bundle | No |


