Bosch SMS2HVI67G Dishwasher Stainless Steel 14 Place Settings
SAVE £81.99
Now
£468.00
Was
£549.99
Save
£81.99
Call 01732 456247 for availability
- ColourSilver Inox
- Energy RatingD
- Product Dimensions84.5cm x 60cm x 60cm
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005468676
SAVE £81.99
Bosch SMS2HVI67G 6 programmes, Vario baskets, Vario Drawer, 5 options, 46dB, 9L, 14 place settings,
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005468676 |
| Colour | Silver Inox |
| Model Number | SMS2HVI67G |
| Energy Rating | D |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Height of the product | 845 mm |
| Width of the product | 600 mm |
| Depth of the product | 600 mm |
| Height of the packed product | 880 mm |
| Width of the packed product | 650 mm |
| Depth of the packed product | 680 mm |
| Net weight | 49.5 kg |
| Gross weight | 51.0 kg |
| Number of programmes | 6 |
| USP information 1 | <strong>ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Silence Programme: the quietest way to run your dishwasher.</strong> |
| USP information 3 | <strong>VarioDrawer: 3rd level loading for cutlery and smaller kitchen utensils.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Rackmatic: even more adjustment options and thus maximum flexibility.</strong> |
| USP information 5 | <strong>Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Connected dishwasher with noise reduction at any time via the Home Connect App. |
| Construction type | Free-standing |
| Installation type | Free-standing with built under possibility |
| Automatic programmes | Yes |
| Product Image | 23438926_SMS2HVI67G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1155 mm |
| Half load available | Yes |
| Basket with handle | Top basket |
| Number of different wash temperatures | 4 |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Communication Technology used | wifi |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Smart Functions: Remote monitoring, Voice control via Amazon Alexa |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 51 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Consumption | 9 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Features | ExtraDry function ? Ensures perfectly dry dishes, SpeedPerfect+ ? Cuts cleaning time without sacrificing quality, Rackmatic system ? Adjust racks for flexible loading, Home Connect ? Control wash remotely |
| Interior Material | Plastic |
| Installation Type | Freestanding |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Colour | Stainless Steel |
| Key Feature 1 | ExtraDry function ? Ensures perfectly dry dishes |
| Key Feature 3 | Rackmatic system ? Adjust racks for flexible loading |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ ? Cuts cleaning time without sacrificing quality |
| Key Feature 4 | Home Connect ? Control wash remotely |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C , Intensive 70 °C, Express 65° , Silence 50 °C , Favourite |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 49.9 kg |
| Third Rack Installed | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Is Soft Bundle | No |


