Bosch SMD8YCX03G 60cm WiFi Dishwasher 14 Place Settings
SAVE £170
Now
£999.00
Was
£1,169.00
Save
£170.00
Available from 26th May 2026
- ColourGrey touch cont
- Energy RatingA
- Product Dimensions81.5cm x 59.8cm x 55cm
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005470594
SAVE £170
Bosch SMD8YCX03G Built In Dishwasher A Rated
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005470594 |
| Colour | Grey touch cont |
| Model Number | SMD8YCX03G |
| Energy Rating | A |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 81.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Height of the product | 815 mm |
| Width of the product | 598 mm |
| Depth of the product | 550 mm |
| Height of the packed product | 880 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 43.6 kg |
| Gross weight | 45.5 kg |
| Number of programmes | 8 |
| USP information 1 | <strong>PerfectDry: perfect drying results with low energy consumption, even for hard-to-dry items.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Intelligent Programme: individually adapts the washing and drying cycle based on your feedback</strong> |
| USP information 3 | <strong>TimeLight: program status and remaining time clearly displayed on floor in high resolution.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Max Flex Pro baskets: easy loading with protection for your dishes.</strong> |
| USP information 5 | <strong>Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Energy label A dishwasher, thanks to our Smart Energy Saving Solutions with no constraining compromises to perfect results. |
| Construction type | Built-in |
| Installation type | Full-integrated |
| Automatic programmes | Yes |
| Interior light | Yes |
| Product Image | 23472058_SMD8YCX03G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1150 mm |
| Basket with handle | Bottom basket, Top basket |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Drying system | Heat exchanger + drying assist, Zeolith |
| Communication Technology used | wifi |
| Column installation | Yes |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Depth | 55 cm |
| Control Type | Touch |
| Delay Timer | Yes |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 46.5 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Features | PerfectDry System ? Achieves flawless drying every time, SpeedPerfect+ Option ? Cuts cycle time saving your day, Silence 50° Programme ? Operates with minimal noise, Rackmatic Adjustable Racks ? Customises space for all items |
| Installation Type | Integrated |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Key Feature 1 | PerfectDry System ? Achieves flawless drying every time |
| Key Feature 3 | Silence 50° Programme ? Operates with minimal noise |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Option ? Cuts cycle time saving your day |
| Key Feature 4 | Rackmatic Adjustable Racks ? Customises space for all items |
| Programmes | Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Intelligent 40 °C, Intensive 70 °C, Express 60°, Glass 40 °C, Silence 50 °C, Favourite |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 43.3 kg |
| Noise Level | 44 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Is Soft Bundle | No |


