Bosch SMD6YCX01G WiFi Dishwasher 14 Place Settings
SAVE £220
Now
£849.00
Was
£1,069.00
Save
£220.00
Available from 26th May 2026
- ColourStainless steel
- Energy RatingA
- Product Dimensions81.5cm x 60cm x 60.8cm
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005444250
SAVE £220
Bosch SMD6YCX01G Intelligent, PerfectDry Zeolith, 8 programmes, Max Flex baskets, Vario Drawer, Effi
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005444250 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | SMD6YCX01G |
| Energy Rating | A |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.5 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Electrical connection rating | 2400 W |
| Length of electrical supply cord | 175.0 cm |
| Height of the product | 815 mm |
| Width of the product | 598 mm |
| Depth of the product | 550 mm |
| Height of the packed product | 880 mm |
| Width of the packed product | 660 mm |
| Depth of the packed product | 670 mm |
| Net weight | 42.2 kg |
| Gross weight | 44.0 kg |
| Number of programmes | 8 |
| USP information 1 | <strong>PerfectDry: perfect drying results with low energy consumption, even for hard-to-dry items.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Intelligent Programme: individually adapts the washing and drying cycle based on your feedback</strong> |
| USP information 3 | <strong>Extra Clean Zone: extra cleaning for items in your top basket.</strong> |
| USP information 4 | <strong>TimeLight: program status and remaining time clearly displayed on floor in high resolution.</strong> |
| USP information 5 | <strong>Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life.</strong> |
| USP text indicating a statement of the main highlight or highlights of the product. | Energy label A dishwasher, thanks to our Smart Energy Saving Solutions with no constraining compromises to perfect results. |
| Construction type | Built-in |
| Installation type | Full-integrated |
| Automatic programmes | Yes |
| Product Image | 22865877_SMD6YCX01G_STP_def.jpg |
| Depth with open door 90 degree | 1150 mm |
| Half load available | Yes |
| Basket with handle | Bottom basket, Top basket |
| Number of different wash temperatures | 6 |
| Digital countdown indicator | Yes |
| Drying system | Heat exchanger + drying assist, Zeolith |
| Communication Technology used | wifi |
| Column installation | Yes |
| Is this appliance intended to be built-in | Yes |
| Capability of wireless communication | Yes, embedded |
| Product Dimensions | 81.5cm x 60cm x 60.8cm |
| Depth | 60.8 cm |
| Control Type | Touch |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Active Water: less water, less energy, better performance, Heavy-duty cleaning for heavy-duty stains, Customize wash & dry cycles flexibly. |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 45 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredneeds to be registered within 3 month of purchase date. either call bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch home.co.uk |
| Features | PerfectDry Technology ? Ensures flawless drying every cycle, SpeedPerfect+ Wash ? Cuts cleaning time without compromising shine, Rackmatic System ? Customise rack height for versatile loading, EcoSilence Drive ? Quiet, efficient operation saves energy |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Child Lock | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Key Feature 1 | PerfectDry Technology ? Ensures flawless drying every cycle |
| Key Feature 3 | Rackmatic System ? Customise rack height for versatile loading |
| Key Feature 2 | SpeedPerfect+ Wash ? Cuts cleaning time without compromising shine |
| Key Feature 4 | EcoSilence Drive ? Quiet, efficient operation saves energy |
| Programmes | Auto 45 - 65°C, Custom program, Economy, Glass 40°C, Intelligent, Intensive, Silence 50°C, Short 60°C |
| Weight | 43.2 kg |
| Third Rack Installed | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Number of Temperature Settings | 6 |
| Is Soft Bundle | No |


