Bosch PPM9A6I40 90cm Built-In Black Gas Hob
SAVE £30
Now
£699.00
Was
£729.00
Save
£30.00
Available from 26th May 2026
- ColourBlack glass
- Product Dimensions4.5cm x 91.5cm x 52cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005496242
SAVE £30
Bosch PPM9A6I40 90cm, 5 burners, 4kW Wok burner, Optimised FlameSelect, 5 Dishwasher suitable cast i
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005496242 |
| Colour | Black Glass |
| Model Number | PPM9A6I40 |
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 91.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Product Dimensions | 4.5cm x 91.5cm x 52cm |
| Depth | 52 cm |
| Cooking Element Type | Gas |
| Control Type | Knob Control |
| Shipping Width | 112 cm |
| Shipping Weight | 26.3 kg |
| Shipping Height | 17 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Electrical connection | Hard wired |
| Features | Flame Select Control ? Enables precise heat settings, Tempered Glass Surface ? Adds durability and style, Spacious 90cm Width ? Accommodates multiple pans, Dishwasher-safe Supports ? Simplifies cleanup tasks |
| Flame Safety Device | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Power | 11.5 W |
| Product Type | Gas Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Flame Select Control ? Enables precise heat settings |
| Key Feature 3 | Spacious 90cm Width ? Accommodates multiple pans |
| Key Feature 2 | Tempered Glass Surface ? Adds durability and style |
| Key Feature 4 | Dishwasher-safe Supports ? Simplifies cleanup tasks |
| Weight | 22.9 kg |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Is Soft Bundle | No |

