Bosch PBP6B5K60 60cm Stainless Steel Gas Hob
SAVE £50
Now
£199.00
Was
£249.00
Save
£50.00
Available from 26th May 2026
- ColourBrushed steel
- Product Dimensions5.1cm x 58cm x 51cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005484263
SAVE £50
Bosch PBP6B5K60 60cm, 4 burners, 2 Cast iron finish supports, new standard sword dials, Side control
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005484263 |
| Colour | Brushed steel |
| Model Number | PBP6B5K60 |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 58 cm |
| Height | 5.1 cm |
| Amp Rating | 13 |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Product Dimensions | 5.1cm x 58cm x 51cm |
| Cooking Element 2 Power | Left rear: Standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element 1 Power | Left front: high-speed burner up to 3 kW |
| Depth | 51 cm |
| Cooking Element 3 Power | Right rear: standard burner up to 1.75 KW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 4 Power | Right front: economy burner up to 1 KW |
| Control Type | Dial |
| Additional Information | Automatic ignition, 4 Burners, Side mounted controls, Cast-iron pan supports |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Weight | 7.7 kg |
| Shipping Height | 14.1 cm |
| Shipping Depth | 57.8 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Electrical connection | Hard wired |
| Features | Ergonomic sword dials ? Precise and effortless control, Continuous cast-iron pan supports ? Ensures stable cookware placement, Automatic ignition ? Simplifies cooking with instant spark, Seamless stainless steel surface ? Enables quick and easy cleaning |
| Flame Safety Device | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Key Feature 1 | Ergonomic sword dials ? Precise and effortless control |
| Key Feature 3 | Automatic ignition ? Simplifies cooking with instant spark |
| Key Feature 2 | Continuous cast-iron pan supports ? Ensures stable cookware placement |
| Key Feature 4 | Seamless stainless steel surface ? Enables quick and easy cleaning |
| Weight | 6.7 kg |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Is Soft Bundle | No |

