Bosch MBA533BB3B Built-In Double Electric Oven Black
SAVE £270
Now
£749.00
Was
£1,019.00
Save
£270.00
Available from 26th May 2026
- ColourBlack
- Energy RatingA
- Product Dimensions88.8cm x 59.4cm x 55cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005465811
SAVE £270
Bosch MBA533BB3B Red LED display, Main oven 5 functions,, EcoClean back. 2nd oven 3 functions
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005465811 |
| Colour | Black |
| Model Number | MBA533BB3B |
| Energy Rating | A |
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 88.8 cm |
| Amp Rating | 32 |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
| Depth | 55 cm |
| Control Type | Electronic |
| Additional Information | 32 Amp (Requires hardwiring to a dedicated cooker circuit) |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 54.3 kg |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Features | 3D Hotair technology ? Even heat on three levels, EcoClean Direct coating ? Cuts cleaning time, Pop-out control knobs ? Streamlined modern design, Child lock safety ? Prevents accidental changes |
| Electronic Clock/Timer | Electronic |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | 3D Hotair technology ? Even heat on three levels |
| Key Feature 3 | Pop-out control knobs ? Streamlined modern design |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct coating ? Cuts cleaning time |
| Key Feature 4 | Child lock safety ? Prevents accidental changes |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Weight | 48.9 kg |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill, Hot Air, Hot air grilling |
| Net Main Oven Capacity | 7 L |
| Oven Accessories | 1 x Combination Grid, Universal Pan |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Is Soft Bundle | No |


