DWZ1IT1D1, Long-life recirculation kit, initial equipment
£59.00
Call 01732 456247 for availability
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005223695
Optional accessories
- For recirculation operation
- Can be combined with slimline hoods and selected canopy hoods.
- Can be used multiple times, the regenerative active carbon filter is regenerated in the oven with a recommendation of every 4 months. Simply place in the oven for 2 hours at 200°C.
- For assembly in the upper cabinet
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005223695 |
| Colour | Black |
| Model Number | DWZ1IB6N1 |
| Height of the packed product | 265 mm |
| Width of the packed product | 350 mm |
| Depth of the packed product | 460 mm |
| Net weight | 1.793 kg |
| Gross weight | 3.060 kg |
| USP information 1 | <strong>Chimney extension 185-362 mm for integrated box hood.</strong> |
| USP information 2 | <strong>Two-piece chimney set for an individual height adjustment.</strong> |
| USP information 3 | <strong>Installation of the appliance with more than one chimney extension set possible.</strong> |
| USP information 4 | <strong>Suitable for ducted and re-circulated extraction</strong> |
| USP information 5 | <strong>Please reference the built-in dimensions provided in the installation drawings</strong> |
| Product Image | 17738678_DWZ1IB6N1_STP_def.jpg |
| Is Soft Bundle | No |

